Oscar Ödülleri’nde kimse kaybetmiyor… İşte 180 bin dolarlık hediye çanta…

Sinema endüstrisinin en prestijli gecesi için nefesler tutuldu. Bu yıl 96. defa verilecek Akademi Ödülleri için birbirinden iddialı yapımlar ve oyuncular aday gösterilirken heykelciği sadece seçilmişler alabilecek. Yine de geceye katılan hiçbir aday, eli boş dönmeyecek diyebiliriz, çünkü hepsini 178 bin dolarlık Oscar hediye çantaları bekliyor.

Kazansalar da kazanmasalar da, en iyi adaylar Oscar’lardan binlerce dolarlık hediyelerle ayrılırlar.

Bu yılın çantaları da Los Angeles merkezli bir pazarlama ajansı olan Distinctive Assets tarafından hazırlandı. Kurucusu Lash Fary, 1999’dan bu yana Grammy ve BET Ödülleri de dahil olmak üzere büyük ödül törenleri için hediye çantaları hazırlıyor.

Hediye paketleri gecenin sunucusu Jimmy Kimmel’a ve ana oyunculuk ve yönetmenlik kategorilerinin her birindeki adaylara ayrıldı. Fary bir röportajda “Ödül ne kadar büyük olursa, kazanamadığınızda yaşayacağınız hayal kırıklığı da o kadar büyük olur. Peki ya elleri boş gitmezlerse? Bir tür teselli ödülü olsaydı?” diyerek çantaların göz kamaştırıcı içeriğini vurguladı.

Distinctive Assets’e göre bu yılın çantası yaklaşık 178.410 dolar değerinde. Çantalarda İsviçre’deki Chalet Zermatt Peak’te üç gecelik konaklama (50 bin dolar), St. Barts’taki özel bir Saint-Barth Paradise villasında üç gecelik konaklama (25 bin dolar) ve yedi günlük bütünsel bir sağlıklı yaşam tatilini (24 bin dolar) içeriyor.

Her ne kadar çantanın içinde binlerce dolarlık tatiller olsa da aynı zamanda 15 dolarlık Rubik küp gibi küçük hediyeler de bulunuyor.

Bazı adayların çantaları evlerine teslim edilirken, bazıları da törenden sonra çantalarını alıyor.

Bu yılın çantasındaki en pahalı hediye, Dünya Kayak Ödülleri’nde “En İyi Kayak Dağ Evi” ödülünü kazanan Chalet Zermatt Peak’te üç gecelik konaklama…

50 bin dolarlık davetiyeyi kullanan adaylar, dağ evinin tamamını kendileri ve en fazla dokuz misafir için özel olarak kullanma hakkına sahip olacak.

İŞTE ÇANTANIN İÇİNDEKİLER

Ayrıca çantada yer alan diğer hediyeler ise şu şekilde:

– Portatif bir Schwank ısıtıcı,

– El yapımı 335 dolarlık bir çanta,

– Işığın doğal döngüsünü yansıtan bilimsel olarak tasarlanmış uyku terapisi cihazı,

– Mentalist Carl Christman’ın sihir, zihin okuma, hipnoz ve komediyi birleştiren 25 bin dolarlık gösterisine davetiye,

– Cilt bakım ürünlerinden 515 dolar değerinde beş parçalı lüks hediye seti, sıkılaştırmak ve canlandırmak ve yaşlanmanın yaygın belirtilerini en aza indirmek veya lekeleri azaltmak için 10 bin dolarlık bir mikro iğneleme tedavisi.

KİMLER HEDİYE ÇANTASINI ALIYOR?

Hediye çantası yalnızca oyunculuk ve yönetmenlik kategorilerindeki adaylara ayrıldı. Oscar sunucusu Jimmy Kimmel da dördüncü kez hediye çantasını eve götürecek isimlerden.

Bu yılki hediye çantasının 26 alıcısı:

Ev sahibi: Jimmy Kimmel
En İyi Yönetmen Adayları: Justine Triet, Martin Scorcese, Christopher Nolan, Yorgos Lanthimos, Jonathan Glazer
En İyi Erkek Oyuncu Adayları: Bradley Cooper, Colman Domingo, Paul Giamatti, Cillian Murphy, Jeffrey Wright
En İyi Kadın Oyuncu Adayları: Annette Bening, Lily Gladstone, Sandra Hüller, Carey Mulligan, Emma Stone
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Adayları: Sterling K. Brown, Robert De Niro, Robert Downey Jr., Ryan Gosling, Mark Ruffalo
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Adayları: Emily Blunt, Danielle Brooks, America Ferrera, Jodie Foster, Da’Vine Joy Randolph

Aday sayısı kadar çanta olsa da Fary, “En İyi Yönetmen” adaylığı alamayan “Barbie” yönetmeni Greta Gerwig’e bir çanta verebilmeyi umuyor:

“Genellikle her yıl, herhangi bir nedenle kabul etmeyen bir aday oluyor” diyor. “Eğer mevcutsa Greta’nın da bir tane almasını sağlayacağım.”

PEKİ YA VERGİLER?

Oscar çantası son derece cazip olsa da işin bir de vergi tarafı var. Çantanın içinde yalnızca kabaca 10 bin dolar değerinde mal var.

Eğer çanta sahipleri lüks tatillere gitme davetlerine katılmazlarsa değeri 0 dolar, ancak gitmeye karar verirlerse seyahatin değeri üzerinden vergi ödemeleri gerekecek.

Fary, “Genellikle yılda bir veya iki kişi seyahate çıkıyor” diyor. “Bu, onların çekim programlarına ve benzeri şeylere uyup uymamasına bağlı” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x