‘Gazze’deki yardım faaliyetleri birkaç gün içinde kesilebilir’

Birleşmiş Milletler’in (BM) yardım kuruluşları, büyük öneme sahip sınır kapılarının kapanmasına bağlı olarak gıda ve yakıt stoklarının azalması nedeniyle Gazze’deki yardım faaliyetlerinin birkaç gün içinde durabileceğini, hastanelerin kapanabileceğini ve daha fazla çocuğun açlıktan ölebileceğini belirtti.

Yardım çalışanları, Gazze Şeridi’nin güneyinde bir milyon insanın sığındığı Refah kentine İsrail’in askeri harekâtı kapsamında Refah ve Kerem Şalom sınır kapılarından yardım geçişlerini engellemesinin ardından söz konusu uyarıyı yaptılar.

UNICEF’in Gazze Şeridi’ndeki Kıdemli Acil Durum Koordinatörü Hamish Young, “Beş gün boyunca, Gazze Şeridi’ne yakıt ya da yardım girmedi, sıfırı tüketiyoruz” dedi.

Son beş günde 100.000’den fazla insanın Refah’ı terk ettiğini de belirten Young, “Bu zaten nüfus ve tüm insani yardım çalışanları için büyük bir sorun fakat düzeltilmemesi hâlinde yakıtsızlık nedeniyle yardım faaliyetleri birkaç gün içinde durabilir” diye konuştu.

İsrail ordusu Refah’a yönelik kısıtlı harekâtın Hamas militanlarını öldürmek ve örgüt tarafından kullanılan altyapıyı yok etmek üzere yapıldığını belirtmişti.

BM’nin yardım kuruluşları harekâtın bir “kıyım” ile sonuçlanabileceği ve yüz binlerce insanın hayatını tehlikeye atabileceği uyarısında bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x